Skandynawia wciąż skrywa wiele tajemnic przed naszymi rodakami, dlatego dziś pod lupę bierzemy szwedzkie miasto Östersund, zlokalizowane w prowincji Jämtland u wschodniego wybrzeża jeziora Stor. Ten piąty co do wielkości zbiornik wodny w kraju, według legend opowiadanych przez mieszkańców zamieszkały jest przez regionalnego potwora zwanego Storsjöodjuret. W okolicy jeziora mnóstwo jest amatorów fotografii, którzy czekają aż coś ciekawego wynurzy się z lodowatej, ciemnej tafli.
Łatwa podróż!
Bezpośrednie połączenia lotnicze między Szwecją a Polską oferują takie linie jak: Wizz Air, LOT, Lufthansa, SAS, KLM czy Norwegian. Najtaniej w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień 2014) dostaniemy się tam za pośrednictwem skandynawskiego operatora SAS. Cena za przelot w obie strony waha się od 1500 do ponad 1600 złotych. Warto jednak na bieżąco sprawdzać aktualne promocje lotnicze i dni z przecenionymi biletami (nawet do kilkuset złotych!), szczególnie w internecie, do tego celu polecamy stronę www.esky.pl/promocje.
Tego nie ma nigdzie indziej!
Charakterystycznym elementem Östersund są przede wszystkim domy wikingów (Överhogdalstapeten) z czasów od 800 do około 1100 roku n.e. Jest to niezwykła historyczna pozostałość po tamtejszym okresie żeglarzy i łupieżców. Kojarzycie Runy? To właśnie tutaj znajduje się największa kolekcja kamieni runicznych w Frösöstenen. Niezwykłe naskalne pozostałości zwane runami są w większości wykonane w stylu urzędowym bez zbędnych zdobień i ornamentów. Na wyspie Anderson możemy podziwiać ruiny XII – wiecznego kościółka Sunne, natomiast w Szwecji znajduje się również jedna z najlepiej zachowanych, starych świątyń z XIII wieku.
Nie wszyscy wiedzą, że Östersund to również prawdziwa sportowa stolica. Co roku organizowany jest tutaj Puchar Świata w biathlonie. Wszystkich miłośników oraz czynnych sportowców zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tych niezwykłych zawodach.
Dwa słowa o kulturze
Uroczyście celebrowane są w tym rejonie wszelkie święta katolickie takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jednak specyficznymi obchodami może być między innymi fetowane 30 kwietnia święto wiosny – Valpurga. Tego dnia organizowany jest specjalny konkurs piękności czyli wybór tak zwanej Łucji Sztokholmu. Szwedzi natomiast są otwarci, mili i towarzyscy, a Szwecja jest nazywana krajem dobrobytu, mimo iż jej obywatele płacą jedne z najwyższych podatków na świecie.