81
Oceń linię lotniczą
Thanks!
An error occurred!

SkyEuropePierwszą tanią linią lotniczą w Europie Środkowej był niskokosztowy przewoźnik SkyEurope pochodzący ze Słowacji. Działalność spółki w 2001r. zapoczątkowali Christian Mandel i Alain Skowronek. Główna siedziba umiejscowiona została w porcie lotniczym im. Milana Rastislaca Stefanika w Bratysławie. Lot inauguracyjny odbył się kilka miesięcy później, dokładnie w lutym 2002 r. Swoje bazy przewoźnik posiadał na lotniskach w Wiedniu, Pradze i Bratysławie. Linie obsługiwały 44 trasy do 30 portów docelowych.

Do roku 2007 spółka posiadała również bazę na lotnisku w krakowskich Balicach. Do kwietnia 2008 słowackie linie lotnicze latały także do Polski, niestety z końcem czerwca linie całkowicie wycofały się z naszego kraju. Przewoźnik zapisał się na kartach historii światowego lotnictwa jako ten, który pierwszy w Europie Środkowej oferował tanie bilety lotnicze.

Słowacki SkyEurope mimo swej krótkiej działalności wielokrotnie pozytywnie się wyróżniała zdobywając m.in. w 2005 r. prestiżową nagrodę i pierwsze miejsce: jako linia lotnicza roku 2005 w Austrii, przedsiębiorstwo roku 2005 na Węgrzech, nagrodę „Superbrands Award” na Węgrzech oraz brązową nagrodę Effie w Polsce.

SkyEuropeNiestety po zaledwie 7 latach czynnej działalności lotniczej przewoźnik zniknął z podniebnych autostrad w 2009 r. Powodem tego były kłopoty z płynnością finansową, dlatego władze zdecydowały się całkowicie zawiesić działalność. Sytuacja wyglądała podobnie do tej jaką na początku roku zgotowały pasażerom hiszpańskie linie Spanair. Tzn, że przewoźnik zawiesił działalność i odwołał rejsy w momencie gdy na lotniskach np. w Bratysławie oczekiwały tysiące podróżnych. W oficjalnym oświadczeniu linie lotnicze SkyEurope ogłosiły, że powodem są problemy finansowe i brak wystarczających funduszy na bieżącą działalność.

Flota linii należała do najmłodszych w Europie, w skład której wchodziły maszyny Boeing 737-700 i 737-500. Maszyny miały od 2 do 5 lat. Dlatego przewoźnik cieszył się ogromnym zaufaniem wśród pasażerów, z kolei w branży mówiono, że jest to najprężniej rozwijająca się firma wśród tanich przewoźników. Filozofia SkyEurope zakładała jaką obniżenie kosztów poprzez całkowitą rezygnację ze sprzedaży biletów we własnej sieci biur na rzecz taniej sprzedaży biletów przez Internet.

Bilety lotnicze SkyEurope – Rezerwacja online
Wikipedia – Historia firmy

Comments are closed.